Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Kateřina Bečková: Vltava a její břehy 2

Kateřina Bečková: Vltava a její břehy 2

Kateřina Bečková: Vltava a její břehy 2
30. 11. 2018 / Autor: paseka.cz Popisek: Obálka knihy

Od Petrské čtvrti po vodě do Troje

Jaké zaniklé a proměněné objekty – mlýnů, jezy, náplavky, ostrovy, mosty, vodárny a vodárenské věže – a stavby spjaté s kanalizací a splavněním řeky - nábřeží, novodobé mosty a jejich výzdobu, přístavy, plavební komory byste kdysi našli v oblasti od Petrské čtvrti a cestou do Troje?

Řeka Vltava je pro vzhled, charakter a život Prahy živlem zcela zásadním. Ačkoliv ji dnes chápeme spíše jako prvek přinášející do obrazu města vjemy estetické, v historii byly její funkce daleko praktičtější. Sloužila jako zdroj energie, dopravní cesta či výrobna ledu. Kniha, rozdělená do dvou svazků, se zaměřuje na popis zaniklých a proměněných objektů – mlýnů, jezů, náplavek, ostrovů, mostů, vodáren a vodárenských věží – a na stavby spjaté s kanalizací a splavněním řeky - nábřeží, novodobé mosty a jejich výzdobu, přístavy, plavební komory a zajímavosti navigace. Pojednáno je také využití řeky pro zábavu a oddech Pražanů v podobě plováren, výletních plaveb, sportovních přístavů a rybaření. Po úspěšném prvním dílu, jenž obsáhl „horní tok“ řeky od Braníka až po František, vychází svazek mapující Petrskou čtvrť, Karlín s Rohanským ostrovem, Maniny s tématem přeložení koryta řeky, Karlínský, Libeňský a Holešovický přístav a plavební průplav mezi Trojou a Bubenčí.

Více informací najdete na webu nakladatelství Paseka.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl