ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Jaká je budoucnost stavebnictví? Festival přiblíží moderní trendy a technologie

Jaká je budoucnost stavebnictví? Festival přiblíží moderní trendy a technologie

Jaká je budoucnost stavebnictví? Festival přiblíží moderní trendy a technologie
11. 2. 2023 / Autor: Zdroj: Festival architektury 2023

Jaké jsou nejmodernější technologie pro navrhování a realizaci staveb? Jakou revolucí prochází dřevostavitelství, cihlářství i betonářství a jaká budoucnost se rýsuje na poli robotiky? Nejen na tyto otázky odpoví Festival architektury 2023, který se uskuteční ve dnech 2. až 4. března na brněnském výstavišti v pavilonu P. Zde se představí výrobci působící v České republice i v zahraničí, kteří návštěvníky zasvětí do moderních trendů, kterými jsou 3D tisk, modularita či prefabrikace. Premiéru a odhalení zde bude mít speciální projekt hybridní konstrukce, která byla navržena přímo pro Festival architektury jako praktická ukázka procesů návrhu v ryze digitálním prostředí a robotické výroby. Součástí bude i výstava Tiny Houses.

Digitalizace a robotika vstoupily do sektoru staveb. Mají několik výhod, zefektivňují jednotlivé fáze, významně přispívají ke snižování negativních vlivů staveb na životní prostředí a mohou se stát rozhodujícím klíčem ke snížení produkce CO2. Příkladem je 3D tisk betonu, který velmi výrazně snižuje spotřebu použitého materiálu ve srovnání s konvenční metodou. Právě prefabrikace a modularita staveb se ukazuje jako nejpravděpodobnější verze budoucnosti stavebnictví.

„Pod robotizací si lidé mnohdy představí jen stroje. Ve skutečnosti většinu robotické práce, tedy alespoň ve stavebnictví, dnes zastávají roboti za obrazovkou. Úlohou robotů není pracovat za nás, ale s námi. Práci nám zjednodušovat a maximalizovat naši lidskou produktivitu a kreativitu. Digitalizace a robotika ve stavebnictví má obrovský potenciál. Toto odvětví vstupuje do technologické revoluce. V návrhové fázi stavby spolupracují lidi a roboti už dnes a celkem běžně. Inovace posledních let však posouvají robotiku i do stavební výroby a realizace, kde se s ní nově setkáváme i v podobě strojů,” uvedl vedoucí Laboratoře robotiky a 3D tisku fakulty stavební VUT v Brně David Bečkovský.

Návštěvníci festivalu se mohou také těšit na výstavu desítek prefabrikovaných domů určených k bydlení a rekreaci. Jedná se o tzv. Tiny Houses a menší modulární domy. Vybavení některých z nich zahrnuje použití nejmodernějších smart technologií. Přehlídka malometrážního bydlení a glampingu nabídne promyšlené detaily staveb a jejich tvůrci rádi odpoví na všechny dotazy.

Chybět nebudou ukázky 3D tisku, například architekt a inovátor Luai Kurdi, který se pyšní realizacemi v Dubaji a Abu Dhabi předvede technologii 3D tisku živě přímo ve výstavní hale. Představena bude i robotika na poli dřevostavitelství, která představuje cestu k dosažení nejlepší kvality a rychlosti stavby. Zajímavým odvětvím je také modularita, zájemci se tak na festivalu dozvědí, jaké možnosti v tomto oboru představuje automatizace a digitalizace. Návštěvníci se budou moci v rámci programu přesunout i na unikátní robotické pracoviště k prohlídce špičkových robotických technologií nejen pro stavebnictví. Představen bude mimo jiné i robot na zdění, který nahradí práci pětičlenné zednické party.

Novým partnerem Festivalu architektury je Národní centrum Stavebnictví 4.0. Centrum má na svědomí vznik sítě Testbedů pro Stavebnictví 4.0. Aktivovalo 5 strategických týmů složených z odborníků na digitální komunikaci, automatizaci a robotizaci, materiály a konstrukce, návrh a koncept a legislativu. V neposlední řadě centrum usiluje o probuzení zájmu o stavebnictví a výchovu příští generace stavařů. 

Vstupenky na Festival architektury 2023 jsou již v prodeji. Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

Mohlo by vás zajímat

Moderní stavby
11 m 11 s

Nová dimenze modularity. Ve Vizovicích se otevřelo Vývojové inovační centrum modularity

Vývojové inovační centrum modularity představuje pokračování spolupráce společnosti KOMA MODULAR a architektonického studia Chybík+Krištof. Tento tandem společně v minulosti vytvořil například Český pavilon EXPO 2015 oceněný bronzovou medailí za architekturu, City moduly a třeba i Manifesto Market na pražském Smíchově. Ve Vizovicích přicházejí s novou vizí modulární architektury.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Bydlení, modulární město, i zázemí pro umění - výstavba z prefabrikovaných modulů má v dnešním světě nezastupitelné místo

Důležitost modulární výstavby dokazují stavby, jako je první modulární letiště v Senegalu, bytový dům v Paříži či přístavba nemocnice v Karviné. To vše má na svědomí společnost KOMA Modular, která je lídr v oblasti modulární výstavby nejen v Česku. Ani po 30 letech fungování nepřestává s technologickými inovacemi.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Modulární domek může být hotový již za víkend

Také modulární výstavba se neustále vyvíjí. Prefabrikované moduly KOMA Fashion Line Relax nabízí příjemný prostor pro volné chvilky. Vhodné jsou pro vznik ojedinělého zahradního domku či designové chaty. Výhodou je, že stavba může být díky prefabrikaci hotová za jeden víkend. Vizovická stavební firma KOMA MODULAR se při vývoji Fashion Line Relax rozhodla updatovat svůj dosavadní modulární systém a vdechnout mu nejen nová technologická řešení, ale také nový design. 

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl