Dům "Golf" v Costa Esmeralda v Argentině od Luciana Kruka
Golfový dům se geograficky nachází v centru Costa Esmeralda, 13 km severně od přímořského střediska Pinamar. Topograficky leží v nejvyšším místě oblasti a jak přední, tak i zadní část pozemku přiléhá ke golfovému hřišti, které spolu s převážně divokou vegetací tvoří jeho bezprostřední okolí. Původně byl pozemek ohraničen nedotčenou dunou, jejíž svah rostl do výšky mimo ulice a studio navrhlo ji zachovat.
Zadáním byl prázdninový dům, který mohl být obýván ve všech čtyřech ročních obdobích roku a který vyžadoval jen malou údržbu. Klient požadoval tři vedlejší ložnice (dvě sdílející vnější koupelnu a jednu s vlastní koupelnou) a hlavní ložnici úplně nezávislou na ostatních s další koupelnou a v otevřeném kontaktu s prostorem, který by mohl být využíván jako soukromá obývací místnost i jako malířský ateliér. Zónou vyhrazenou pro pár měl být klidný úkryt, vizuálně propojený s přírodním prostředím a v úzkém kontaktu s jeho venkovním rozšířením. Tato část domu spolu se společenskou zónou měla v domě hrát hlavní roli. Dalším požadavkem bylo, aby původní vegetace byla zachována a dechberoucí výhledy byly maximalizovány.
Studio navrhlo dům zcela zhmotněný v holém betonu, jehož ušlechtilý estetický vzhled umožňuje uctivý dialog s okolím.
Architektonická strategie se zaměřila na uspořádání různých funkčních požadavků, které jsou zřetelně seskupeny ve třech čistých blocích orientovaných nezávisle na sobě a uložených v různých úrovních.
Dolní blok je ve své zadní části zpoloviny ukryt pod dunou a je v něm situována vstupní hala a vedlejší ložnice. Spolu s krychlí stojící naproti (sloužící jako sklad), podepírá hranol určený k provozování dynamických aktivit rodiny. Třetí blok pojímající hlavní ložnici je v maximální výšce, čímž vyhovuje požadavkům zákazníka na soukromí.
Pokud jde o projekt obecně, zaměřuje se na maximální využití výhledů při současném zachování nezbytné intimity místností, což je charakteristickou výzvou současné prosklené architektury.
Blok se společenskou zónou je nejvíce vizuálně prostupný, a to nejen kvůli průhlednosti svého pláště, ale také kvůli rovnoběžnosti s ulicí (na rozdíl od zbylých dvou bloků, které jsou k němu kolmé) a ustupování do pozemku.
Hranol se společenskou zónou zabírá maximální stavební šířku a zvedl se na nejvyšší úroveň duny v zadní části pozemku, čímž získal 180° výhledy na golfové hřiště, otevřený výhled do okolí a přiměřené ukrytí před ulicí. Aby bylo možné zvýšit soukromí tohoto bloku, bylo rozhodnuto, že v prostoru ležícím mezi budovou a silnicí by měla být osazena přímořská borovice a měly by zde být instalovány vertikální slunečníky, což také zredukuje sluneční světlo dopadající dovnitř od západu. Stejně tak lze ovládat vertikální dopad slunečního světla od severu pomocí horizontálních převisů (konzolových desek), které se monoliticky spojily s vertikálními přepážkami fungujícími stejným způsobem jako žaluzie vepředu. Třetí blok, dostatečně oddělený od ostatních, jako dalekohled zachycuje pohledy na vzdálený mořský obzor.
Zatímco společenská zóna se otevírá směrem na terasu, z většího a soukromějšího rozšíření na druhé straně vybíhá směrem ven obývací pokoj a jídelna. Blok s hlavní ložnicí visící nad větší částí tohoto rozšíření poskytuje útočiště před sluncem a deštěm. Každé patro bylo postaveno z kebračového dřeva a přispívá k redukci pronikání slunečního světla do místností, které na něm leží, protože je mírně odsazeno od betonu.
Čelní stěny méně vystaveny slunečním paprskům (orientované na jihozápad) byly tepelně izolovány vnitřním obkladem z kirového dřeva. Tento obklad byl také použit na předělech, které nesou záhlaví postelí, aby byla změkčena drsnost betonu ve většině soukromých zón.
Kromě pasivního ovládání slunečního záření zajištěného samotnou architekturou domu a s cílem umožnit celoroční bydlení v Golfovém domě v souladu se zadáním zde byly nainstalovány klimatizační jednotky Split a podlahové topení.
Rozmístění hranolů mělo za cíl strukturovat dům jako vyhlídkový artefakt složený z bloků uložených kolem otočné osy s vertikální rotací. Rozsah jejich vzájemného překrývání a částečně podzemní vstupní hala měly snížit výšku a zmírnit vizuální dopad celé budovy. Velká rozpětí a přesahy potřebné pro toto objemové rozmístění byly umožněny pouze pomocí konstrukčních vlastností použitého železobetonu.
Web – Luciano Kruk
Facebook – Luciano Kruk
Instagram – Luciano Kruk