ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Další Kapucínské terasy v Brně se otevřou veřejnosti

Další Kapucínské terasy v Brně se otevřou veřejnosti

Další Kapucínské terasy v Brně se otevřou veřejnosti
24. 4. 2019 / Autor: ČTK Popisek: Kapucínské terasy

Další dvě z pěti Kapucínských teras náležejících ke kapucínskému klášteru pod Petrovem v Brně se po desetiletích a kompletní rekonstrukci znovu otevřely pro veřejnost. Zahrady byly slavnostně otevřeny zástupci města i kapucínského řádu.

„První terasa, která přiléhá přímo ke klášteru, slouží pouze řádu, na druhou a třetí terasu, které byly dokončeny nyní, uzavřelo město s kapucínským řádem smlouvu o zápůjčce na padesát let,“ řekl náměstek primátorky Petr Hladík.

Terasy byly na několika místech propadlé

Celá rekonstrukce od prvotní myšlenky až po dokončení prací trvala tři volební období, samotné práce však začaly loni. Původně se předpokládalo, že náklady budou činit dvacet milionů korun. Nakonec však dosáhly výše třiceti pěti milionů. Celou částku uhradilo ze svého rozpočtu město Brno.

„Terasy byly ve špatném stavu, na několika místech byly propadlé,“ konstatoval Hladík. Jedním z důvodů byly podle něj stavební úpravy ze 70. let, kdy pod jednou z teras vznikla vinárna.

Nečekaný nález

Archeologové při průzkumu ale našli i nečekaný objev - pec na vápno, která podle nich pochází z doby před rokem 1648, kdy se začal stavět kapucínský klášter. Její vznik patrně souvisel s jinou stavební činností na území města.

Dělníci od loňského roku terasy zpevnili, obnovili schodiště i hrazení mezi jednotlivými úrovněmi teras. Veřejná zeleň města Brna stavbu dozorovala a bude se o novou výsadbu starat.

Zabaveno komunisty

Terasy s trávníky, květinovými záhony, stromy, lavičkami a hlavně výhledem na město budou lidem sloužit po dohodě s řádem od března do října. Branka bude otevřená vždy mezi sedmou ráno a šestou večer.

Kapucínskému řádu patřily terasy od vzniku kláštera až do 50. let minulého století, kdy klášter i přilehlé pozemky zabavili komunisté. Do majetku řádu se vrátily v 90. letech, ten ale na jejich obnovu neměl prostředky.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu