Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Czech Design Week oslaví třicet let svobody volným vstupem pro studenty a učitele

Czech Design Week oslaví třicet let svobody volným vstupem pro studenty a učitele

Czech Design Week oslaví třicet let svobody volným vstupem pro studenty a učitele
19. 11. 2019 / Autor: Romana Landová. Na festivalu má velké zastoupení sklo. Foto: Czech Design Week, Nápojový set

V Kongresovém centru v Praze bude k vidění to nejlepší z českého skla, porcelánu, šperků, originálních hraček či papírenských potřeb. Návštěvníci se mohou těšit také na tematické workshopy a přednášky s odborníky. Studenti a učitelé budou mít na Czech Design Week, který se koná od 12. do 15. prosince, vstup zdarma.

Letošní ročník se ponese v duchu oslav 30. výročí Sametové revoluce. „Když jsme řešili, jak oslavit tento třicetiletý milník, volba byla velice jasná a rychlá. Kvalitní vzdělání a také nová generace Čechů a Slováků je to, co tuto zemi ponese vpřed za několik let. Právě na novou generaci se otěže demokracie postupně přenášejí, je proto nezbytně nutné věnovat studentům a učitelům tento svátek,“ vysvětluje rozhodnutí věnovat volný vstup pro učitele a studenty ředitel festivalu Lukáš Pipek.

Odkaz Sametové revoluce se promítne i do samotného vizuálu festivalu, jehož autorem je mladý grafický designér a ilustrátor Dominik Řezníček. „Pruhy, které se ve vizuálu různě protínají, mají hned několik významů. Každý si v nich najde něco svého od symbolů národních přes křižovatku kolejí z Národní třídy po vyslaný signál změn v Československu po listopadu 1989,“ popisuje Řezníček. Do letošního ročníku se zapojí na 150 českých i zahraničních designérů, jejichž díla budou rovněž ke zhlédnutí v dalších 15 partnerských galeriích a showroomech v Praze.

Instalace ze skla

Nově se festival rozdělí na dvě části. Expo část představí instalace s jasným konceptem a uměleckým přesahem, vystoupí zde mladí designéři, studia a studenti stejně tak jako významné a již zavedené značky a umělci. V rámci letošního ročníku budou mít bohaté zastoupení instalace ze skla. K vidění budou například jedinečná křišťálová díla Lukáše Jabůrka, originální skleněné vázy mladé designérky Anny Jožové nebo skleněné instalace Kristýny Venturové. Druhá část Start Up Designers bude hostit nové začínající umělce, studia či jednotlivce.

Kromě českých designérů podpoří Czech Design Week i zahraniční autory, například držitele cen Red Dot Award 2019 designérské duo Sapiens Design či britského designéra Mattea Bandyho. K oslavám se v rámci festivalu připojí i kavárna Louvre, kde bude vůbec poprvé představena designová instalace od sklářského výtvarníka, designéra a malíře skla Františka Jungvirta, vítěze ceny Ludwiga Mosera 2018.

Psali jsme také:

Designblok udělil ceny nejlepším autorům a projektům. Úspěch sklidily značky Javorina či Hideandseek

Hlavní cenu Designbloku získala designérka Lucie Koldová

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl