CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Bydlení na Slovensku stouplo na desetileté maximum

Bydlení na Slovensku stouplo na desetileté maximum

Bydlení na Slovensku stouplo na desetileté maximum
5. 2. 2019 / Autor: http://metropola.zenskyweb.sk Popisek: Bratislavský kraj
Bydlení na Slovensku stouplo na desetileté maximum

Ceny bytů a obytných domů na Slovensku v posledním čtvrtletí loňského roku stouply na desetileté maximum. Tempo meziročního růstu cen těchto nemovitostí bylo nejrychlejší od začátku roku 2017. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila slovenská centrální banka (NBS).

Metr čtvereční v bytech a domech na Slovensku stál ve čtvrtém kvartálu roku 2018 v průměru čtrnáct set šedesát tři eur (37.600 Kč). Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku to představuje nárůst o 7,6 procenta.

Řídnoucí nabídka

„Přetrvávající značná poptávka po bydlení a řídnoucí nabídka hlavně bytů bude i v dalších čtvrtletích tlačit na růst cen bydlení. Ten bude do jisté míry tlumen celkovými finančními možnostmi zájemců o obstarání bydlení,“ uvedli v komentáři analytici NBS.

Za svým vrcholem z roku 2008 průměrná cena bydlení na Slovensku zaostává o 5,5 procenta. Samotné byty ale zdražily na nové maximum. Tradičně nejdražší bydlení na Slovensku je v Bratislavském kraji, kde je i nejvyšší životní úroveň z celé země.

Slováci se zadlužují

Půjčky na financování koupě bytu či domu v minulosti přispěly k rostoucímu zadlužení Slováků. NBS loni v létě zpřísnila pravidla poskytování úvěrů, a to včetně hypoték. Cílem opatření je kromě jiného zamezit výraznému zadlužování lidí v porovnání s jejich příjmy.

V Česku předloni rostly ceny nemovitostí po většinu roku nejrychleji v celé Evropské unii, v průměru o šestnáct procent. Podle odhadu České národní banky se také zvýšilo nadhodnocení cen bytů.

red

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl