Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Baťův mrakodrap by se měl začít do konce roku opravovat

Baťův mrakodrap by se měl začít do konce roku opravovat

Baťův mrakodrap by se měl začít do konce roku opravovat
22. 1. 2018 / Autor: Zlínský kraj

Svého času patřil k nejvyšším stavbám v Evropě, dnes v něm mimo jiné sídlí Zlínský kraj, Baťův mrakodrap, významná funkcionalistická památka by se ve druhé polovině letošního roku měla dočkat oprav. Obnovu potřebují zejména výtahy, vstup do objektu či elektrorozvodna. Kraj bude na akci žádat evropskou dotaci, pokud uspěje, může získat až sedmdesát milionů korun. Některé části však bude třeba opravit, i když evropské peníze nepřitečou.

Problematická je zejména doprava uvnitř stavby. Podle informací ČTK shořely paternosteru motory a výtahy jsou stále poruchovější. Chystá se také renovace podlah ve třetím podlaží a obnova současných expozic včetně vybudování expozic nových, například na terase v 16. etáži. Projektová dokumentace oprav musí být hotová do konce dubna. „Baťův mrakodrap je architektonickou dominantou Zlína, je skvostem meziválečného funkcionalismu a pochopitelně také častým cílem návštěvníků z domova i ze zahraničí, proto chceme, aby nejen účelně sloužil veřejné správě, ale i veřejnosti,“ uvedl náměstek zlínského hejtmana Jiří Sukop. Opravy proběhnou za plného provozu budovy.

Administrativní středisko Baťových závodů dal postavit Jan Antonín Baťa, v roce 1938, kdy byla dostavěna, šlo dokonce o druhou nejvyšší stavbu v Evropě. Mrakodrap dosahoval výšky 78 metrů a patřil k vrcholům funkcionalistické architektury v Československu. Autorem projektu byl architekt Vladimír Karfík. Celková rekonstrukce, za 630 milionů korun, skončila v roce 2004. Turisticky zajímavá budova láká zejména na Baťovu výtahovou kancelář, vyhlídku z posledního patra a expozici o baťovské minulosti.

red

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl