ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Studentská soutěž Soutěžní návrh na proměnu mrakodrapu N-Tower. Hlasujte pro návrh autorů Sedláčková, Naništa, Venglář!

Soutěžní návrh na proměnu mrakodrapu N-Tower. Hlasujte pro návrh autorů Sedláčková, Naništa, Venglář!

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
Tento návrh soutěží o cenu TV Architect a stáž u Adama Rujbra
Celkové pořadí: 5.
Hlasovat pro tento návrh
30 s

Studentskou soutěž o výtvarné řešení části nejvyšší české budovy N Tower vyhlásila investiční skupina Natland ve spolupráci s Ústavem architektury Fakulty stavební VUT Brno. Zadáním bylo vytvořit plány na možné využití střechy budovy, foyer a fasády. Hlasujte pro jeden z 15 návrhů, který získá Cenu TV Architect. Autor vítězného návrhu bude mít možnost absolvovat stáž u architekta Adama Rujbra.

Projděte si všechny soutěžní návrhy ZDE. Hlasovat pro vybraný návrh můžete jednou denně až do 15.9.2021.

Slova autorů návrhu:

Tématem návrhu je převrácení, nebo obrácení vzhůru nohama – zviditelnění hluboko schovaného a zároveň projasnění toho pohřbeného. Návrh je soustředěn na tři působiště: střechu domu, sloupy ve střední části budovy a stěnu ve vstupním foyer.

Nebeská klenba

Větší kotvení a spojení nejvyšší budovy České republiky s Brnem bylo hlavní téma při práci na konceptu návrhu. V průběhu vymýšlení nám vytanul na mysli často opomíjený fenomén brněnského podzemí, který obsahuje labyrint podzemních chodeb a tunelů s typickými cihlově zaklenutými prostory. Pro příhodné spojení nejvyššího a pomyslně nejnižšího místa Brna je tento “skrytý poklad” přenesen na to nejexponovanější místo, na samotnou střechu nejvyšší budovy města. Oblouky tak klenou samotné nebe a stávají se nebeskou klenbou. Materiál betonu umožní vznik zajímavého experimentu, který jde až na hranici jeho konstrukčních možností. Cihlově červená barva odkazuje na klenby podzemí a zároveň zdůrazňuje dominantní roli sochy. Kompozice sochy je vymyšlena tak, aby pohledově docházelo ke gradaci od nejnižší směrem k nejvyšší části střechy.

Spojení

Brněnský mrakodrap tvoří dvě štíhlé hmoty, navzájem pootočené a vylomené. Střední “výplňová” hmota, zcela prosklená, tak odhaluje, co ve skutečnosti celý dům tvoří – sloupy. Světelným zvýrazněním sloupů vynikne struktura objektu. Sloupy budou zároveň nositelem skryté struktury; pomocí ruzně barevných druhů zeleně porůstající sloupy bude znázorněn půdní profil spojující brněnské podzemí s životem na povrchu.

Ovládnutí

Jelikož se vstup do objektu nachází u paty domu, reprezentativní vstupní prostor je tak pohřben pod tíhou všech nadzemních podlaží. Zatuchlé foyer navíc svojí prostorovou i materiálovou členitostí evokuje především zmatek. Součástí konceptu je oživení a rozjasnění, se kterým se běžně setkáváme na čerstvém vzduchu. Zároveň taky sjednocení prostoru a zavedení jasného řádu. Proto je jedna stěna ve foyer, probíhající přes tři podlaží, celá pokrytá svěží zelení. Jasné zvýraznění jedné plochy nutí vše ostatní podřídit se tomuto principu.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu