Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Vláda dnes představí harmonogram nového a kritizovaného stavebního zákona

Vláda dnes představí harmonogram nového a kritizovaného stavebního zákona

Vláda dnes představí harmonogram nového a kritizovaného stavebního zákona
26. 5. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. Účinnost bude nabíhat postupně. Foto: Pixabay.com

Zástupci vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) dnes představí další harmonogram pro tvorbu a schvalování rekodifikovaného stavebního zákona. Zároveň veřejnost seznámí s hlavními úpravami, které v návrhu stát provedl po meziresortním připomínkovém řízení. Nová podoba zákona se však setkává převážně s kritikou.

Od ledna byl současný návrh normy v meziresortním připomínkovém řízení, přesto se setkává s kritikou. Stávající verze návrhu nemá podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého téměř nic společného s věcným záměrem a návrhem předložených na konci loňského roku před připomínkovým řízením. Jejich vypořádávání podle něj šlo takzvanou salámovou metodou. „Ze stavebního zákona se tak stala jen nepovedená dílčí novela, která situaci ve stavebnictví výrazně zhorší," uvedl. Zároveň odmítl, že by aktuální návrh byl s komorou diskutován. Bez přepracování pak navrhuje tento návrh odmítnout.

Kriticky se k normě staví i další svazy. Podle Svazu průmyslu a dopravy se na návrhu odrazilo, že se představitelé veřejného sektoru a vlády nebyli schopni jasně dohodnout a jednotlivé kompetence tak zůstávají roztříštěné. „Jsme zklamáni, že zatím nedochází k původně avizované integraci všech agend a zjednodušení povolovacích procesů," uvedl viceprezident svazu František Chaloupecký. Podobně se k návrhu staví i Jiří Nouza ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví, který uvedl, že jde spíše o novelu současného zákona a navrhuje se vrátit k původní podobě a zapracovat do ní jen některé připomínky.

Řadu kritiků měl i původní návrh normy. Mezi nejčastější výtky patřilo to, že nahrával developerům a nechránil veřejné zájmy. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) byl předchozí návrh maximalistickou variantou, kterou bylo nutné podrobit kompromisům. I přesto má ale zákon v této podobě výrazně urychlit pomalé povolování staveb. Procesy ke stavebním povolením by podle úřadu měly místo současných až několika let nově trvat v řádu týdnů, maximálně měsíců. Zákon by měl platit od začátku příštího roku. Účinnost bude podle Dostálové nabíhat postupně, nejzazší termín je polovina roku 2023.

Psali jsme také:

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v rozhovoru pro SAR: Fikce souhlasu by mohla být v září, nový stavební zákon za dva roky

Nový stavební zákon dělá první krůčky

Podívejte se:

Česko novelizovalo k 1. lednu 2018 stavební zákon

Čtěte na TVbydlení.cz:

Nový stavební zákon nenahrává velkým developerům

Nový stavební zákon povolování staveb zrychlí z pěti na jeden rok

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl