Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Vila ve svahu na Praze 5 nabízí rodině nadstandardní bydlení

Vila ve svahu na Praze 5 nabízí rodině nadstandardní bydlení

Vila ve svahu na Praze 5 nabízí rodině nadstandardní bydlení
7. 2. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Pavel Hnilička Architect+Planners

Vila, která je zasazena do velmi prudkého svahu si vyžádala unikátní řešení. S tím si dokonale poradili architekti ze studia Pavel Hnilička Architects+Planners. Stavba má pavilonový charakter a rodině nabízí výhled do několika stran.

Obdélníková vila s plochou střechou dobře zapadá do okolního kontextu ulice U Vojanky. Je umístěná v dolní polovině pozemku, tak aby nezasahovala do vzrostlých stromů v horní části parcely. Rozdíl mezi úrovní silnice a mezipatra je téměř 10 metrů.

Stavba má pavilonový charakter díky nosné konstrukci domu, která je tvořena z betonového soklu. Na úrovni ulice se nachází vstupní hala se schodištěm a výtahem vedoucím do vyšších pater. Schodiště vede pod svahem a je shora nasvícené denním světlem. Druhé patro vily je čistě obytné.

I když se dům výrazně „zakusuje“ do svahu, dokázali architekti ve vrchní části vytvořit rovinatý prostor, který slouží jako pobytová zahrada. Vila má jedno nadzemní a 2 podzemní podlaží. Ve spodním podlaží, které přímo navazuje na ulici U Vojanky je umístěn hlavní vstup s krytým závětřím, garáže a sklad. Spodní část zahrady tvoří prudký svah, ten byl využit pro místo, kde vznikly pokoje dětí orientované směrem do údolí na východní stranu. Hlavní obytné patro je pak umístěné nahoře a navazuje na zahradu.

Obytné patro domu je navrženo jako lehká konstrukce s ocelovými sloupy, skleněnými a kovovými výplněmi. V interiéru je využitý jako hlavní materiál pohledový beton.

Psali jsme také:

Kvalitní bydlení nabídne zbrusu nové městečko, které vzniká na okraji Prahy

Nová studentská kolej vrací do Holešovic městské prostředí

Podívejte se také:

Osobnosti současné architektury - Pavel Hnilička (Pavel Hnilička Architects+Planners)

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl