Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus U Plzně má vyrůst obří skleník na rajčata, místní se obávají záření

U Plzně má vyrůst obří skleník na rajčata, místní se obávají záření

U Plzně má vyrůst obří skleník na rajčata, místní se obávají záření
26. 3. 2019 / Autor: Wikimedia commons/ Becherka Popisek: Obec Tlučná

Obří čtyřhektarový skleník na rajčata chce na haldách po těžbě uhlí v Tlučné u Plzně postavit firma Pilsen Technologies. Proti sedmimetrové stavbě na kopci nad obcí protestuje obec i místní. Mají obavu, že skleník bude v noci zářit a naruší krajinný ráz. O záměru informovala ČT. Zastupitelé projekt odmítli kvůli ochraně veřejného zájmu a nesouhlasu s územním plánem. Investor chce podle serveru iDnes s obcí ještě jednat.

„Všech devatenáct zastupitelů bylo proti. Z tří tisíc dvou set padesáti obyvatel obce je proti projektu většina. Reakce na to jsou velmi negativní," řekl dnes ČTK starosta Tlučné Jan Opl. Podle něj podal investor žádost o územní rozhodnutí na stavebním úřadě v Nýřanech, kde je teď řízení pozastavené.

Obavy z emisí a hluku

O záměru se obec dozvěděla až od krajského úřadu, který Tlučnou vyzval, aby se vyjádřila ke stavbě čtrnáctii kogeneračních jednotek na lehký topný olej o výkonu pět MW, s nimiž obec zásadně nesouhlasí, protože se obává emisí a hluku. Vedle lokality je les a sto padesát metrů od ní je zástavba rodinných domů.

„Dále tam chtějí (investor) navézt sto deset tisíc kubíků zeminy, čímž by se navýšil kopec o tři metry, a znamenalo by to dvacet dva tisíc nákladních aut, tedy velkou zátěž pro nás i pro okolní obce," uvedl. Obci vadí i dopravní zatížení při odvozu rajčat z farmy. Investor podle Opla zastupitelům řekl, že nechce jít do střetu s obcí.

Vznikla by pracovní místa

Pozemek s odvalem po těžbě uhlí, v němž podle Opla stále teploty dosahují tří set až pěti set stupňů Celsia, patří Západočeským uhelným dolům, které ho pronajaly firmě Pilsen Technologies. Ta uvedla, že stavbou skleníku by vzniklo šedesát pracovních míst, ale Tlučná se obává agenturních zaměstnanců, protože v obci pracovníci nejsou.

Vít Pejčoch, obchodní ředitel Pilsen Technologies řekl serveru iDnes, že firma chce ještě s představiteli Tlučné jednat. Uvažuje o dalších variantách a hledání jiné vhodné lokality. Projekty skleníků tohoto typu už prý několik let bez problémů fungují například na Moravě.

Kam by skleníky zářily

Podle Opla má odval za sebou rekultivaci. Kdyby se tam mělo něco budovat, byl by pro zachování klidové zóny a využití pro sport a rekreaci, aby tam byla zachována klidová zóna. „Neumím si představit, že by to tu vyrostlo. Víme, že polské skleníky září deset kilometrů daleko. Bohužel česká legislativa světelný smog neřeší. Ministerstvo životního prostředí teprve připravuje zákonnou úpravu,“ Opl ČTK. Dodal, že nad Tlučnou je letecký koridor, kam by skleníky zářily.

čtk, nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl