Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Tureckou průmyslovou zónu čeká proměna. Stane se z ní reprezentativní centrum

Tureckou průmyslovou zónu čeká proměna. Stane se z ní reprezentativní centrum

Tureckou průmyslovou zónu čeká proměna. Stane se z ní reprezentativní centrum
30. 4. 2019 / Autor: Studio Vertebra Popisek: Vizualizace nové čtvrti

Uzbecká Buchara se rozhodla původně industriální zónu proměnit ve své nové centrum. Realizaci projektu radnice města svěřila tureckému architektonickému studiu Vertebra. Z prvních vizualizací je znát, že vzhled nové části nebude ani trochu v rozporu s charakterem okolní zástavby.

Zakázka v hodnotě půl miliardy dolarů (11,5 miliardy korun) zahrnuje nejenom vytvoření urbanistického návrhu pro lokalitu rozkládající se mezi historickým centrem a letištěm.

Součástí je rovněž návrh architektonického řešení jednotlivých budov, a to nejen vnější, ale i interiérové, stejně jako řešení dopravní a také krajinářské. Nad tak rozsáhlým projektem mají záštitu nejvyšší představitelé Uzbekistánu i samotné Buchary. Ta má v současnosti necelých tři sta tisíc obyvatel (podobně jako například Ostrava).

Centrum islámských studií

Projekt zabírá plochu o velikosti pět set třicet pět tisíc metrů čtverečních, zastavěno má být dohromady tři sta sedmdesát pět čtverečních metrů plochy.

Počítá se s rezidenčními objekty, obchodní zónou, vědeckým centrem a četnými kulturními stánky, jako je muzeum, knihovna, konferenční centrum, Centrum islámských studií (v zemi je sedmdesát devět procent muslimů, převážně sunnitů) a samozřejmě nebudou chybět veřejná prostranství a zeleň.

Bývalá industriální zóna má od základu změnit svou podobu v průběhu dvou fází, které na sebe budou navazovat.

Hustota obyvatelstva a zelené plochy

Jedním z cílů, kterých chtějí představitelé Buchary v nové čtvrti dosáhnout, je hustota obyvatelstva srovnatelná se zbytkem města. Centrem nové oblasti má být plocha zahrnující zhruba šedesát pět tisíc čtverečních metrů, kde budou zmiňované společensko-kulturní objekty. Počítá se rovněž s přítomností zelených ploch.

Okolo tohoto centra pak budou na menších plochách rezidenční a komerční budovy. Autoři projektů tím chtějí zaručit, že v nové čtvrti budou moci vyrůst nejen projekty velkého měřítka, ale také menší projekty s tím, že všechny by se mohly svými funkcemi doplňovat.

Vzniknou také nové kanceláře a hotely

Rezidenční stavby by měly mít různou výšku, doplňovat je mají dvory a zahrady a další zelená prostranství, aby jejich obyvatelé měli ve svých domovech jak dostatek denního světla, tak stínu v horkých dnech. Před domy jsou plánovaná parkoviště v kapacitě odpovídající potřebám rezidentů.

V dostupné vzdálenosti od rezidenční zástavby jsou navržena centra pro denní péči, lékařské služby, školky a školy a tak dále. Nejvyšší podlaží komerčních objektů jsou pak vyhrazena pro kanceláře. Na obou koncích hlavní třídy mají vzniknout hotely.

Samotné centrum bude vyhrazeno pouze pro pěší, povedou sem jen koleje, aby tramvajové linky mohly obsloužit případné turisty, méně pohyblivé občany, maminky s dětmi a staré lidi.

Voda a zase voda

Vzhledem k vysokým teplotám, které ve městě v létě panují, kladli architekti velký důraz na zacházení s vodou a na její využití na veřejném prostranství.

Na mnoha místech tak bude spousta vodních prvků, které se stanou v budoucnu zdrojem osvěžení, ochladí vzduch ve svém okolí anebo jednoduše nabídnou vodu k pití.

Realizace projektu má začít ještě v tomto roce, termín dokončení není zatím znám.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl