Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Newyorská stanice metra zničená 11. září 2001 byla opět uvedena do provozu

Newyorská stanice metra zničená 11. září 2001 byla opět uvedena do provozu

Newyorská stanice metra  zničená 11. září 2001 byla opět uvedena do provozu
10. 9. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ The All-Nite Images Popisek: Vstupní hala nové stanice metra

Stanice newyorského metra, která byla zničena při teroristických útocích z 11. září 2001 na mrakodrapy Světového obchodního střediska (World Trade Center, WTC), byla znovu uvedena do provozu. Revitalizace stála přes sto osmdesát jedna milionů korun.

Někdejší stanici Cortlandt Street po pádu dvojčat WTC zasypaly a poničily sutiny. V sobotu byla uvedena do provozu pod novým názvem jako stanice WTC Cortlandt.

Místo, kde stály věže

„(Stanice) WTC Cortlandt je víc než nová stanice metra,“ uvedl předseda metropolitního dopravního podniku Joe Lhota. „Symbolicky zastupuje předsevzetí Newyorčanů - místo, kde stály věže WTC, obnovit a podstatně zlepšit,“ dodal v prohlášení Lhota, který má ze strany otce české kořeny.

Obnova stanice stála podle deníku The New York Times 181,8 milionu dolarů (přes čtyři miliardy Kč). Musela být nově zastřešena a muselo být vyměněno tři sta šedesát pět metrů kolejí - při útocích byla zničena i část tunelu mezi stanicemi.

Nový ventilační systém

Stanice má nový ventilační systém a menší počet sloupů, než její předchozí verze. To z toho důvodu, aby se pasažéři mohli plynuleji pohybovat. Její stěny zdobí úryvky z amerického prohlášení nezávislosti a Všeobecné deklarace lidských práv, kterou přijalo OSN v roce 1948.

ČTK, nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl