Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Nejdelší most na světě má odolat supertajfunu

Nejdelší most na světě má odolat supertajfunu

Nejdelší most na světě má odolat supertajfunu
Autor: au.news.yahoo.com Popisek: Nejdelší most na světě

Čínský prezident Si Ťin-pching oficiálně otevřel padesát pět kilometrů dlouhý most spojující čínská území Hongkong, Macao a město Ču-chaj v pevninské Číně. Jde o nejdelší mostní konstrukci na světě vedoucí přes moře. Díky mostu se zkrátí doba cesty mezi třemi městy ze tří hodin na třicet minut.

Stavba mostu začala před devíti lety a vyšla na dvacet miliard dolarů (přes 449 miliard Kč). Pro běžnou dopravu začne most fungovat ve středu. „Oficiálně otevírám most Hongkong-Ču-chaj-Macao,“ řekl prezident v krátkém projevu.

Úmrtí dělníků

Původní termín otevření mostu byl stanoven na rok 2016, stavbu ale zbrzdilo zkoumání dopadu projektu na životní prostředí, vyšetřování korupce i překročení rozpočtu. Během jeho budování navíc přišlo o život sedm dělníků a dalších dvě stě sedmdesát pět bylo zraněno. Většina úmrtí byla zapříčiněna pádem z velké výšky.

Most představuje klíčový prvek plánu Pekingu pro těsnější propojení jedenácti měst delty Perlové řeky, která pokrývá padesát šest tisíc kilometrů čtverečních a je domovem osmašedesáti milionů lidí.

Součástí mostu jsou dvě šestiproudové silnice a tunel dlouhý téměř sedm kilometru, který byl vyhlouben, aby nebyly projektem narušeny frekventované lodní trasy v oblasti. Tunel vede mezi dvěma uměle vytvořenými ostrovy.

Má odolat supertajfunu

Most byl projektován tak, aby odolal zemětřesení o síle až 8,0 stupně, supertajfunu či nárazu velké nákladní lodě. Na stavbu se spotřebovalo přes čtyři sta tisíc tun oceli.

ČTK, nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu