Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Elektrobusy do BB Centra v Praze jsou v provozu přes tři roky. Za tu dobu dopravily na 2 miliony pasažérů

Elektrobusy do BB Centra v Praze jsou v provozu přes tři roky. Za tu dobu dopravily na 2 miliony pasažérů

Elektrobusy do BB Centra v Praze jsou v provozu přes tři roky. Za tu dobu dopravily na 2 miliony pasažérů
20. 11. 2019 / Autor: Romana Landová, t.z. Elektrobusy jsou v provozu přes tři roky. Foto: PASSERINVEST GROUP

Dvě linky elektrobusů BBC1 a BBC2 již přes tři roky zajišťují kyvadlovou dopravu mezi stanicí metra Budějovická a BB Centrem. Za tu dobu stihly dopravit na 2 miliony pasažérů a k listopadu 2019 ujet 150 tisíc kilometrů.

Před třemi lety byly elektrobusy v BB Centru nasazeny jako úplně první stálé linky spojující tuto městskou čtvrť se stanicí metra Budějovická. Každý den ujedou zhruba 115 kilometrů a spotřebují přibližně 80 procent celkové kapacity baterie. Jedno nabití vydrží až na 150 kilometrů, přičemž dobíjení probíhá v nočních hodinách. „Elektrobusy mezi pražským BB Centrem a Budějovickou nás překvapují spolehlivostí a výdrží i po 150 tisících kilometrech. Jsem přesvědčen, že začal boom elektrických autobusů a ve velmi krátké době se v rámci MHD napříč republikou budou cestující setkávat s elektrobusy zcela běžně,“ říká generální ředitel Arrivy Daniel Adamka.

Bezplatné linky využívají i lidé bydlící v sousedství, v průběhu provozu jsou plně vytížené a dle průzkumu svezly už dva miliony pasažérů. Pro představu to je, jako kdyby čtyřikrát objely zeměkouli anebo 750x absolvovaly cestu z Prahy do Brna.

Obliba roste

Nasazení elektrobusů do ostrého provozu je jedním z kroků k udržitelnějšímu městu, protože jejich provoz je šetrný k životnímu prostředí. „Bezemisní pohon je dnes především ve městech víc než potřebný a chápeme jako přirozené poslání lídra energetického trhu podporovat jeho vývoj podobnými formami. Stěžejní pro nás zůstává výstavba dobíjecí infrastruktury pro osobní e-auta a nabídka souvisejících služeb,“ tvrdí Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

Nespornou výhodou je také jejich nízká hlučnost a plynulost při rozjezdech i brždění, díky čemuž je pro cestující jízda komfortnější. K dalším výhodám se řadí i klimatizace v horkých letních měsících či bezplatné wifi připojení. Podle Kristýny Samkové, marketingové manažerky PASSERINVEST GROUP, obliba elektrobusů neustále roste. Elektrobusy jsou společným projektem developerské a investiční společnosti PASSERINVEST GROUP, Skupiny ČEZ a dopravní společnosti ARRIVA.

Psali jsme také:

V budoucnu se začne více řešit elektromobilita a hospodaření s dešťovou vodou

Český soběstačný dům vede studenty k energetické nezávislosti

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl