Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Autor skleněné pyramidy v Louvru pocházel z Číny

Autor skleněné pyramidy v Louvru pocházel z Číny

Autor skleněné pyramidy v Louvru pocházel z Číny
21. 5. 2019 / Autor: Wikimedia commons/ Benh LIEU SONG Popisek: Louvre

Americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei, který ve čtvrtek 16. května zemřel v úctyhodném věku 102 let, patří mezi nejvýznamnější osobnosti svého oboru. Autor skleněné pyramidy u pařížského Louvru v roce 1983 dostal například Pritzkerovu cenu.

Pro jeho stavby stojící po celém světě jsou typické strohé linie, využití kamene, betonu, skla a oceli a především hra se světlem a stínem. Proslulost získal například i budovou Čínské banky v Hongkongu a sídlem Rokenrolové síně slávy v americkém Clevelandu.

„Geometrie zůstává základní myšlenkou mé architektury,“ říkal o své práci Pei. Během své dlouhé kariéry navrhl velké množství budov - od průmyslových mrakodrapů, univerzitních budov, bank, hotelů až po nízkorozpočtové domy, nemocnice, kostely či letecký terminál. K nejznámějším patří jeho muzea - východní křídlo Národní galerie ve Washingtonu, muzeum Mihó nedaleko Kjóta, muzeum v Bostonu, nové křídlo Německého historického muzea v Berlíně, lucemburské muzeum Mudam či katarské Muzeum islámského umění v Dauhá.

Rodák ze Šanghaje

K dalším slavným budovám patří i hotel Four Seasons na 57. ulici v New Yorku, knihovna Johna Kennedyho v Bostonu nebo Národní centrum atmosférického výzkumu v Coloradu. Mezi jeho posledními prácemi je například Vědecké středisko v Macau či obytný dům Centurion Condominium na Manhattanu v New Yorku.

Pei se narodil 26. dubna 1917 do rodiny známého bankéře. Vyrostl v Šanghaji, v 18 letech se přestěhoval do USA, kde studoval architekturu na Pensylvánské univerzitě. Titul bakaláře architektury pak získal v roce 1940 na prestižním Massachusettském technickém institutu (MIT). Poté pracoval jako asistent na Harvardově univerzitě. V roce 1954 se stal občanem USA, o rok později si v New Yorku založil svou první architektonickou kancelář.

Muzeum v Louvru

Patrně nejznámější zakázku získal Pei v roce 1983, a to rozšíření a modernizaci muzea v Louvru. Projekt inicioval i tehdejší francouzský prezident François Mitterrand. Peiův návrh na velkou vstupní pyramidu ze skla a oceli v sousedství starých budov byl šokující. Mitterrandovi se ale líbil a prosadil jej, i když s ním nesouhlasilo až sedmdesát procent Francouzů. Nyní je pyramida jednou z dominant města.

Dalším Peiovým projektem budícím vášně byla stavba tři sta šedesát osm metrů vysokého mrakodrapu Čínské banky (Bank of China) v Hongkongu v letech 1982 až 1989. Číňané, kteří po navrácení území do své správy toužili po jasném zviditelnění, oslovili svého slavného rodáka. Ironií osudu je fakt, že Peiův otec byl bývalým manažerem této banky a bojovníkem proti komunistickému režimu. Pei zakázku přijal po dohodě s otcem s odůvodněním "uspokojení tužeb čínského lidu".

red

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl