Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality 71 procent stavbařů očekává pokles počtu veřejných zakázek

71 procent stavbařů očekává pokles počtu veřejných zakázek

71 procent stavbařů očekává pokles počtu veřejných zakázek
29. 4. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. Očekává se pozastavení veřejných zakázek. Foto: Pixabay.com, Ricobino

Pokles počtu veřejných zakázek kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru očekává 71 procent stavebních firem v Česku. Naopak 14 procent počítá s jejich zvýšením. Zhruba polovina očekává, že se prodlouží délka soutěží. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi řediteli 65 stavebních firem.

Podle ředitele Hochtief Tomáše Korandy budou mít zaváděná opatření za následek zpomalení ekonomiky a propad v příjmech státního rozpočtu s dramatickým nárůstem mimořádných výdajů. „Takto deficitní rozpočet povede, podobně jako při minulé krizi, k následnému významnému omezení výdajů do veřejných investic. Dá se očekávat, že některé veřejné zakázky budou pozastaveny, soutěže zrušeny nebo odloženy v čase," uvedl dále Koranda.

Naopak jednatel společnosti TBG Metrostav Jakub Šimáček očekává, že po ukončení současných opatření by mohl počet veřejných zakázek stoupnout. Uvedl, že dopravní infrastruktura je v Česku podfinancovaná, a tím pádem budou potřeba rozsáhlé investice. „Výstavba vnějšího a vnitřního obchvatu Prahy, pokračování pražského metra, výstavba mostů, železniční koridory a tunely, dálnice. To všechno jsou stavby, jejichž urychlené zahájení pomůže nejen stavebnímu sektoru a na něj navázaným tisícům řemeslníků a pracovníků dělnických profesí, ale pomůže také rozvoji ekonomické prosperity celého regionu ve střednědobém a dlouhodobém horizontu," doplnil Šimáček.

Přihlížení k ceně

Podle údajů společnosti IS vzrostl objem zakázek, které veřejní investoři zadali stavebním firmám, od začátku roku do konce března meziročně o čtyři procenta na 47,2 miliardy korun. V samotném březnu, kdy se začala opatření proti šíření koronaviru zavádět, hodnota stoupla o třetinu na 15,5 miliardy korun.

Tři pětiny dotázaných ředitelů v průzkumu dále uvedly, že vzroste počet uchazečů o jednu zakázku. Téměř polovina se domnívá, že zadavatelé budou při soutěžích více přihlížet k ceně. Ceny v soutěžích u veřejných stavebních zakázek v Česku podle údajů společnosti IS loni dosáhly v průměru 102,9 procenta úrovně projektových cen. Meziročně stouply o 4,8 procentního bodu. Proti roku 2017 byly vyšší o 20,8 procentního bodu.

Dumplingové ceny

V krizových letech po roce 2008, kdy byl na trhu nedostatek zakázek, firmy často nabízely dumpingové ceny. Cena bývá nejdůležitějším a často i jediným kritériem, podle kterého se veřejný investor při výběru rozhoduje. Výjimkou nebylo ani to, že firma uspěla s 60 procenty projektové ceny. Podle odborníků takovou zakázku musela buď ošidit, nebo jí vznikly dodatečné náklady.

Ředitelé stavebních firem očekávají, že odvětví letos meziročně klesne o 10,1 procenta, příští rok o 3,1 procenta. Ještě v polovině února firmy počítaly s růstem o 1,6 procenta letos a 0,8 procenta v příštím roce.

Psali jsme také:

Po epidemii koronaviru může stavebnictví sehrát významnou roli při oživení ekonomiky

Letošní stavebnictví v Česku bude podle analytiků stagnovat či mírně růst

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl