Spojujeme svět architektury
CZ
Odebírat novinky
Úvod Urbanismus První podvodní tunel na světě otevřeli v Londýně roku 1843

První podvodní tunel na světě otevřeli v Londýně roku 1843

26. 3. 2018 / Autor: ČTK/ Popisek: Tunel pod Temží na dobovém obrázku
První podvodní tunel na světě otevřeli v Londýně roku 1843

Tunel byl otevřen před sto sedmdesáti pěti lety. Vedl pod řekou Temží a jeho stavitelé byli otec a syn Brunelovi. Stavba se zrodila díky vynálezu razícího štítu. Dílo bylo několikrát zatopeno. Stavba je dnes součástí londýnského metra.

Rotherhithe tunnel, vedoucí pod řekou Temží, byl otevřen dvacátého pátého března 1843. Šlo o první stavbu na světě, která vedla pod vodní hladinou. Dílo bylo čtyři sta metrů dlouhé, jedenáct metrů široké a šest metrů vysoké.

Inženýři otec a syn Brunelovi byli jediní, komu se podařilo stavbu zrealizovat. Všechny předchozí pokusy o vybudování díla pod vodní hladinou ztroskotaly.

Úspěch se podařil díky vynálezu razícího štítu, díky kterému dělníci mohli hloubit tunel a zařízení chránilo stěny před zhroucením, dokud je stavbaři nezpevnili. Tvůrcem štítu byl Brunel starší.

Dílo bylo v průběhu vzniku několikrát zatopeno, mladší z dvou inženýrů v něm málem zahynul. Díky tomu a také kvůli nedostatku peněz byla stavba na sedm let zastavena.

Stavbu, která měla původně sloužit kočárům, využívali po dvacet let chodci. Koncem roku 1869 jím začaly projíždět vlaky a později byl integrován do systému londýnského metra. Jeho součástí je dodnes.

nyv

Kanály

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Hledáte inspiraci na bydlení?

© 2018 TV Architect s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl